Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.arnholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2020-01-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2020-01-31
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2019-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Höj läraryrkets status och kvaliteten i lärarutbildningen

Motion 2019/20:3075 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3075 av Roger Haddad m.fl. L Höj läraryrkets status och kvaliteten i lärarutbildningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ändra skollagen för att ge ökade befogenheter till lärare och rektorer och tillkännager


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3075 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3075 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 91 kB)

En skola fri från mobbning

Motion 2019/20:3073 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3073 av Roger Haddad m.fl. L En skola fri från mobbning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder mot mobbning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje elev måste kunna gå till skolan på morgonen utan att känna sig rädd


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3073 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3073 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 79 kB)

Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:UU15 2019/20:UU2 2019/20:UU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 3 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se