Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.arnholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2020-01-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2020-01-31
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2019-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvotering som medel för att uppnå jämn könsfördelning i bolagsstyrelser

Interpellation 2012/13:497 av Ericson, Gunvor G (MP)

den 26 juni Interpellation 2012/13:497 Kvotering som medel för att uppnå jämn könsfördelning i bolagsstyrelser av Gunvor G Ericson MP till finansminister Anders Borg M Ny statistik från Andra AP-fondens Kvinnoindex visar att kvinnorna i de svenska börsbolagens styrelser minskar för andra året i rad. Andelen kvinnliga

Inlämnad: 2013-06-26 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvotering som medel för att uppnå jämn könsfördelning i bolagsstyrelser

Kvinnor och barn i rättens gränsland

Interpellation 2012/13:451 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 28 maj Interpellation 2012/13:451 Kvinnor och barn i rättens gränsland av Amineh Kakabaveh V till statsrådet Maria Arnholm FP I juni 2012 överlämnade regeringens utredare Eva Eriksson betänkandet Kvinnor och barn i rättens gränsland SOU 2012:45 till dåvarande statsrådet Nyamko Sabuni. Utredningen visade tydligt

Inlämnad: 2013-05-28 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kvinnor och barn i rättens gränsland

Jämställdheten i näringslivet

Interpellation 2012/13:411 av Björck, Patrik (S)

den 15 maj Interpellation 2012/13:411 Jämställdheten i näringslivet av Patrik Björck S till statsrådet Maria Arnholm FP Norge införde 2005 regler för kvotering i bolagsstyrelser. I EU driver kommissionär Viviane Reding frågan om ökad jämställdhet men Sverige bromsar. Från att tidigare varit ett föregångsland på

Inlämnad: 2013-05-15 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställdheten i näringslivet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se