Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.arnholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2020-01-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2020-01-31
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2019-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den nationella hjälptelefonen Preventell

Interpellation 2013/14:530 av Fredrik Lundh Sammeli (S)

Interpellation 2013/14:530 Den nationella hjälptelefonen Preventell av Fredrik Lundh Sammeli S till Statsrådet Maria Arnholm FP Sedan två år tillbaka finns en nationell hjälptelefon, Preventell, för personer som exempelvis lockas av att ha sex med barn. Verksamheten är unik på många sätt, och en utvärdering efter två

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Interpellation 2013/14:530 av Fredrik Lundh Sammeli (S) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den nationella hjälptelefonen Preventell

Preventell

Interpellation 2013/14:528 av Anna Wallén (S)

Interpellation 2013/14:528 Preventell av Anna Wallén S till Statsrådet Maria Arnholm FP Sedan två år tillbaka finns en nationell hjälptelefon, Preventell, för personer som exempelvis lockas av att ha sex med barn. Verksamheten är unik på många sätt, och en utvärdering efter två år visar att ett hundratal personer som

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Interpellation 2013/14:528 av Anna Wallén (S) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Preventell

Ett jämställt uttag av föräldraförsäkringen

Svar på skriftlig fråga 2013/14:554 besvarad av Fredrik Lundh Sammeli (S)

Dnr 2014/3377/FST Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:554 av Fredrik Lundh Sammeli S Ett jämställt uttag av föräldraförsäkringen Fredrik Lundh Sammeli har frågat jämställdhets- och biträdande utbildningsministern hur statsrådet avser komma till rätta med det ojämställda uttaget

Svarsdatum: 2014-04-22 Frågeställare: Fredrik Lundh Sammeli (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:554 besvarad av Fredrik Lundh Sammeli (S) (docx, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se