Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.arnholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2020-01-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2020-01-31
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2019-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mer jämställda pensioner vid äktenskapsskillnad

Interpellation 2014/15:355 av Maria Arnholm (FP)

Interpellation 2014/15:355 Mer jämställda pensioner vid äktenskapsskillnad av Maria Arnholm FP till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Pensioner hanteras i dag på ett annat sätt än andra förmögenheter vid skilsmässa. Det får stora effekter för kvinnors och mäns levnadsvillkor vid skilsmässa nära eller under

Inlämnad: 2015-03-04 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:355 av Maria Arnholm (FP) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mer jämställda pensioner vid äktenskapsskillnad

Neutralt stöd till livsåskådningsorganisationer

Motion 2014/15:1873 av Maria Arnholm och Birgitta Ohlsson (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1873 av Maria Arnholm och Birgitta Ohlsson FP Neutralt stöd till livsåskådningsorganisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som ser över lagen om statligt stöd för trossamfund


Utskottsberedning: 2014/15:KrU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1873 av Maria Arnholm och Birgitta Ohlsson (FP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1873 av Maria Arnholm och Birgitta Ohlsson (FP) (pdf, 64 kB)

Årliga lönekartläggningar

Motion 2014/15:1881 av Roger Haddad m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1881 av Roger Haddad m.fl. FP Årliga lönekartläggningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om årliga lönekartläggningar. Motivering Inkomstskillnaderna mellan män och kvinnor består. En genomsnittlig man tjänar 3,6


Utskottsberedning: 2014/15:AU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1881 av Roger Haddad m.fl. (FP) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1881 av Roger Haddad m.fl. (FP) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se