Maria Arnholm (L)

Maria Arnholm (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.arnholm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2020-01-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Liberalerna

    • Partisekreterare 2014-10-03 – 2019-06-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-11-15 – 2020-01-31
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-09-05 – 2019-11-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2014-11-19
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-09-05
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2013-01-21 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, näringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Statsråd (jämställdhetsminister och biträdande utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 130121-141003.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. L med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Frihet måste försvaras liberala vägval för att öka tryggheten,


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 649 kB) Motion 2016/17:3730 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 741 kB)

Hjälpinsatser till civilbefolkningen i Aleppo (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av en händelse av större vikt)

Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. L Hjälpinsatser till civilbefolkningen i Aleppo väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av en händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skyndsamma åtgärder för att öka det svenska

2016-12-14

Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3569 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet – feministisk politik för en jämställd framtid

Motion 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. L med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet feministisk politik för en jämställd framtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett villkor för att en jämställdhetsmyndighet inrättas är att den


Utskottsberedning: 2016/17:AU5
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3556 av Maria Arnholm m.fl. (L) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se