Maria Gardfjell (MP)

Maria Gardfjell (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 147
Titel Biogeovetare/biolog.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.gardfjell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Biodling

Motion 2019/20:1506 av Rebecka Le Moine och Maria Gardfjell (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:1506 av Rebecka Le Moine och Maria Gardfjell båda MP Biodling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över ersättningsnivåer till biodlare vid utbrott av amerikansk yngelröta i enlighet med motionens förslag samt tillkännager detta för


Utskottsberedning: MJU 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:1506 av Rebecka Le Moine och Maria Gardfjell (båda MP) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1506 av Rebecka Le Moine och Maria Gardfjell (båda MP) (pdf, 74 kB)

Hållbar utveckling som obligatoriskt ämne i skolan

Motion 2019/20:1110 av Maria Gardfjell (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:1110 av Maria Gardfjell MP Hållbar utveckling som obligatoriskt ämne i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hållbar utveckling ska införas som obligatoriskt ämne i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering En grupp


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:1110 av Maria Gardfjell (MP) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:1110 av Maria Gardfjell (MP) (pdf, 84 kB)

Förändrat system för den nationella fördelningen av fiskerättigheter och kvoter i Sverige

Motion 2019/20:1112 av Elisabeth Falkhaven och Maria Gardfjell (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:1112 av Elisabeth Falkhaven och Maria Gardfjell båda MP Förändrat system för den nationella fördelningen av fiskerättigheter och kvoter i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör säkerställa att de möjligheter som EU-regelverket


Utskottsberedning: MJU

Motion 2019/20:1112 av Elisabeth Falkhaven och Maria Gardfjell (båda MP) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:1112 av Elisabeth Falkhaven och Maria Gardfjell (båda MP) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se