Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare
Debatt om förslag 2005/06:LU20 2 maj 2006 Vissa konsumentfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:219 av Hassan, Maria (s) 7 februari 2006 Behovet av ett ökat antal flyktingplatser

Demokratiseringsprocessen i Uzbekistan

Skriftlig fråga 2005/06:1642 av Hassan, Maria (s)

den 17 maj Fråga 2005/06:1642 av Maria Hassan s till utrikesminister Jan Eliasson s Demokratiseringsprocessen i Uzbekistan Den 13 maj var årsdagen sedan den repressiva regimen i Uzbekistan använde våld för att slå ned civila demonstranter i Andizjan som krävde demokratiska förändringar. Säkerhetsstyrkorna sköt

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Socialt utsatta flickor

Skriftlig fråga 2005/06:1610 av Hassan, Maria (s)

den 15 maj Fråga 2005/06:1610 av Maria Hassan s till statsrådet Morgan Johansson s Socialt utsatta flickor Många undersökningar pekar på att flickor och unga kvinnor mår allt sämre. Samtidigt visar studier att de får vänta betydligt längre på hjälp från samhället än pojkar i samma situation. Det anges många förklaringar.

Inlämnad: 2006-05-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Uzbekistans framtid

Skriftlig fråga 2004/05:1885 av Hassan, Maria (s)

den 15 juni Fråga 2004/05:1885 av Maria Hassan s till utrikesminister Laila Freivalds om Uzbekistans framtid Kaspiska havet rymmer stora oljereserver, detta gör att Centralasien har blivit allt viktigare strategiskt för USA, Ryssland och Kina. Konkurrensen om inflytande är stenhård och rädslan för terrorism förlamar

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se