Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:295 av Osman Sherifay, Mariam (s) 19 maj 2003 rätten att bära slöja

med anledning av prop. 2002/03:53 Stärkt skydd för barn i utsatta situationer m.m.

Motion 2002/03:So41 av Maria Hassan (s)

Motion till riksdagen 2002/03:So41 av Maria Hassan s med anledning av prop. 2002/03:53 Stärkt skydd för barn i utsatta situationer m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om betydelsen av utbildningar för invandrarföräldrar. Motivering Barn med utländsk


Utskottsberedning: 2002/03:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Högskola i Farsta, Skärholmen, Vällingby och Tensta

Motion 2002/03:Ub549 av Maria Hassan och Anders Ygeman (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub549 av Maria Hassan och Anders Ygeman s Högskola i Farsta, Skärholmen, Vällingby och Tensta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om etablerandet av högskoleutbildningar i storstädernas förorter. Motivering Vi lever i ett


Utskottsberedning: 2002/03:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Flyktingbarn

Motion 2002/03:Sf375 av Maria Hassan (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Sf375 av Maria Hassan s Flyktingbarn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om åtgärder för att förbättra mottagandet av ensamkommande flyktingbarn. Motivering Under 2001 sökte c:a 500 barn asyl i Sverige, en stor majoritet


Utskottsberedning: 2002/03:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se