Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:295 av Osman Sherifay, Mariam (s) 19 maj 2003 rätten att bära slöja

Irakiska Kurdistan

Motion 2003/04:U257 av Joe Frans och Maria Hassan (s)

Motion till riksdagen 2003/04:U257 av Joe Frans och Maria Hassan s Irakiska Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om stöd till genomförandet av en folkomröstning i irakiska Kurdistan beträffande områdets framtida federala styrelseskick samt graden


Utskottsberedning: 2003/04:KU1 2003/04:SfU12 2003/04:UU9
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Bromma flygplats

Motion 2003/04:T556 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T556 av Sylvia Lindgren m.fl. s Bromma flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att skyndsamt förbereda en avveckling av flygverksamheten vid Bromma flygplats. Motivering Bromma flygplats är en enda lång,


Utskottsberedning: 2003/04:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Samordning av äldrevården

Motion 2003/04:So629 av Inger Nordlander m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:So629 av Inger Nordlander m.fl. s Samordning av äldrevården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om samordning av äldrevården. Motivering Sveriges befolkning blir äldre och äldre. Idag är nästan var femte medborgare 65 år


Utskottsberedning: 2003/04:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se