Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:295 av Osman Sherifay, Mariam (s) 19 maj 2003 rätten att bära slöja

Alkolås

Motion 2004/05:T487 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:T487 av Sylvia Lindgren m.fl. s Alkolås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över möjligheterna att införa någon form av subventionssystem för den yrkesmässiga trafiken att införa alkolås. Motivering Tillgängligheten


Utskottsberedning: 2004/05:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Rökning bland unga

Motion 2004/05:So619 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:So619 av Sylvia Lindgren m.fl. s Rökning bland unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det alltid förs en samhällelig diskussion om samt kampanjer mot rökning bland ungdomar. Motivering Rökning bland dagens ungdomar


Utskottsberedning: 2004/05:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Fler arbetstillfällen inom tjänstesektorn

Motion 2004/05:Sk457 av Inger Nordlander m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:Sk457 av Inger Nordlander m.fl. s Fler arbetstillfällen inom tjänstesektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening i vad motionen anförs om tjänstesektorn. Motivering Vårt främsta tillväxtområde är inom tjänstenäringen. Vi vet att Sverige står


Utskottsberedning: 2004/05:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se