Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare
Debatt om förslag 2005/06:LU20 2 maj 2006 Vissa konsumentfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:219 av Hassan, Maria (s) 7 februari 2006 Behovet av ett ökat antal flyktingplatser

andelen kvinnliga professorer

Skriftlig fråga 2002/03:935 av Hassan, Maria (s)

den 14 maj Fråga 2002/03:935 av Maria Hassan s till utbildningsminister Thomas Östros om andelen kvinnliga professorer Sverige är, enligt FN, ett av världens mest jämställda länder på många områden. Tydliga könsutjämnande förändringar har skett inom högre utbildning. Av alla som började studera vid universitet och

Inlämnad: 2003-05-14 Besvarare: Thomas Östros (S)

EU:s asylpolitik

Skriftlig fråga 2002/03:934 av Hassan, Maria (s)

den 14 maj Fråga 2002/03:934 av Maria Hassan s till utrikesminister Anna Lindh om EU:s asylpolitik Asylpolitiken blir en av de viktiga frågorna på EU-toppmötet i Thessaloniki under juni månad. I all tysthet pågår en diskussion om den brittiska regeringens förslag att lägga asylprövningslägren utanför EU och sedan släppa

Inlämnad: 2003-05-14 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

rätten att bära slöja

Interpellation 2002/03:295 av Osman Sherifay, Mariam (s)

den 16 april Interpellation 2002/03:295 av Mariam Osman Sherifay s till statsrådet Mona Sahlin om rätten att bära slöja Vid ett flertal tillfällen har muslimska kvinnor som valt att bära slöja utsatts för kränkande behandling och diskriminering. Ofta sker det vid ansökningstillfällen eller på arbetsplatsen. Soha fick

Inlämnad: 2003-04-16 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: rätten att bära slöja

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se