Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare
Debatt om förslag 2005/06:LU20 2 maj 2006 Vissa konsumentfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:219 av Hassan, Maria (s) 7 februari 2006 Behovet av ett ökat antal flyktingplatser

katmissbruket

Skriftlig fråga 2003/04:1261 av Hassan, Maria (s)

den 27 maj Fråga 2003/04:1261 av Maria Hassan s till justitieminister Thomas Bodström om katmissbruket Smugglingen av drogen kat har mer än fördubblats de senaste två åren. De vanligaste smuggelvägarna är flyg från Afrika, lastbilstransport med blomster- eller grönsaksbud till Storbritannien eller Holland och slutligen

Inlämnad: 2004-05-27 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Iraks framtid

Skriftlig fråga 2003/04:728 av Hassan, Maria (s)

den 11 februari Fråga 2003/04:728 av Maria Hassan s till utrikesminister Laila Freivalds om Iraks framtid Kurderna i norra Irak fick under FN:s beskydd sin efterlängtade frihet och började med hjälp av utländskt bistånd återuppbyggandet av sitt land. Under en tolvårs period har det skett en positiv demokratisk och

Inlämnad: 2004-02-11 Besvarare: Laila Freivalds (S)

behov av en gemensam europeisk sexköpslag

Skriftlig fråga 2003/04:727 av Hassan, Maria (s)

den 11 februari Fråga 2003/04:727 av Maria Hassan s till justitieminister Thomas Bodström om behov av en gemensam europeisk sexköpslag Sexköpslagen trädde i kraft år 1999. Sedan dess har det blivit något svårare för hallickar att verka i Sverige. I och med Internet har hallickarnas beteende kommit att förändras. De

Inlämnad: 2004-02-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se