Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare
Debatt om förslag 2005/06:LU20 2 maj 2006 Vissa konsumentfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:219 av Hassan, Maria (s) 7 februari 2006 Behovet av ett ökat antal flyktingplatser

Missbruk av KAT

Motion 2005/06:So639 av Maria Hassan m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige skall vara ett föregångsland och driva frågan internationellt att få kat klassat som narkotika. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige tillsammans med


Utskottsberedning: 2005/06:JuSoU1 2005/06:UU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:So639 av Maria Hassan m.fl. (s) (doc, 56 kB) Motion 2005/06:So639 av Maria Hassan m.fl. (s) (pdf, 157 kB)

Behov av kvalitetssäkring av offentligt finansierad verksamhet i sociala företag och hos andra privata utförare

Motion 2005/06:Fi265 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behov av kvalitetssäkring av offentligt finansierad verksamhet i sociala företag och hos andra privata utförare. Motivering Det blir allt vanligare att stat, kommuner och landsting anlitar sociala företag och andra


Utskottsberedning: 2005/06:FiU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi265 av Eva Arvidsson m.fl. (s) (doc, 56 kB) Motion 2005/06:Fi265 av Eva Arvidsson m.fl. (s) (pdf, 158 kB)

Billigare bostäder genom en förbättrad byggprocess

Motion 2005/06:Bo329 av Carina Moberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en förbättrad byggprocess för att få billigare bostäder. Motivering Stockholmsregionen växer kraftigt och det byggs en hel del nya bostäder. Under 2004 påbörjades drygt 7 000 nya bostäder samtidigt som regionen fick


Utskottsberedning: 2005/06:BoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Bo329 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 41 kB) Motion 2005/06:Bo329 av Carina Moberg m.fl. (s) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se