Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare
Debatt om förslag 2005/06:LU20 2 maj 2006 Vissa konsumentfrågor
Interpellationsdebatt 2005/06:219 av Hassan, Maria (s) 7 februari 2006 Behovet av ett ökat antal flyktingplatser

arbetsvillkor för unga barnflickor från Östeuropa

Skriftlig fråga 2003/04:392 av Hassan, Maria (s)

den 3 december Fråga 2003/04:392 av Maria Hassan s till statsrådet Hans Karlsson om arbetsvillkor för unga barnflickor från Östeuropa Alltfler unga kvinnor från Östeuropa kommer till Sverige för att arbeta som barnflickor och samtidigt lära sig språket. I år registrerades 300 barnflickor varav de flesta arbetar i Stockholm.

Inlämnad: 2003-12-03 Besvarare: Hans Karlsson (S)

folkmordet i Ukraina 1932-33

Skriftlig fråga 2003/04:391 av Hassan, Maria (s)

den 3 december Fråga 2003/04:391 av Maria Hassan s till utrikesminister Laila Freivalds om folkmordet i Ukraina 19321933 Svälten i Ukraina 19321933 tillhör de mest mörka och okända sidor i Europas historia. Tragedin kostade mellan fyra och tio miljoner människoliv. Detta hände i ett land som i århundraden har kallats

Inlämnad: 2003-12-03 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Bättre forskning om kvinnors sjukdomar och hälsa

Motion 2003/04:Ub420 av Carina Moberg och Maria Hassan (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub420 av Carina Moberg och Maria Hassan s Bättre forskning om kvinnors sjukdomar och hälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bättre forskning om kvinnors sjukdomar och hälsa. Motivering Kvinnors sjukdomar och hälsa


Utskottsberedning: 2003/04:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se