Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Uzbekistans framtid

Skriftlig fråga 2004/05:1885 av Hassan, Maria (s)

den 15 juni Fråga 2004/05:1885 av Maria Hassan s till utrikesminister Laila Freivalds om Uzbekistans framtid Kaspiska havet rymmer stora oljereserver, detta gör att Centralasien har blivit allt viktigare strategiskt för USA, Ryssland och Kina. Konkurrensen om inflytande är stenhård och rädslan för terrorism förlamar

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Laila Freivalds (S)

minoritetsspråkens framtid som studieämne vid universitet och högskolor

Skriftlig fråga 2004/05:1443 av Hassan, Maria (s)

den 19 april Fråga 2004/05:1443 av Maria Hassan s till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om minoritetsspråkens framtid som studieämne vid universitet och högskolor Högskoleverkets rapport Att vara eller inte vara från 2003 om minoritetsspråkens framtid i den svenska högskolan gör en bedömning att det

Inlämnad: 2005-04-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

rättvisemärkta varor som ett led i biståndet

Skriftlig fråga 2004/05:1204 av Hassan, Maria (s)

den 10 mars Fråga 2004/05:1204 av Maria Hassan s till statsrådet Carin Jämtin om rättvisemärkta varor som ett led i biståndet I slutet av mars presenterade biståndsorganisationen Kooperation Utan Gränser en undersökning av möjligheten att dricka rättvisemärkt kaffe på kaféerna i Malmö, Göteborg, Karlstad, Uppsala och

Inlämnad: 2005-03-10 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se