Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Statsråd

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 65
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-10-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 – 2022-11-15
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2022-10-18 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-17, miljö- och jordbruksutskottet 17-19 och socialförsäkringsutskottet 19, ordförande 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14-17, skatteutskottet 15-16 och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Advokaten Per Malmer och civilekonomen Kerstin Malmer.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén. Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Ledamot, 2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté. Ledamot, Kommittén om en tydligare budgetprocess.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-17. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Personval för synskadade

Skriftlig fråga 2016/17:1913 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1913 Personval för synskadade av Maria Malmer Stenergard M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Att kunna personrösta och att kunna göra det med bibehållen valhemlighet är viktiga demokratiska principer. Naturligtvis ska detta gälla alla röstande, även personer med synnedsättning. Tyvärr

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1913 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 79 kB)

Prenumerationslotterier på kredit

Skriftlig fråga 2016/17:1895 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1895 Prenumerationslotterier på kredit av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Grundregeln för lotterier i Sverige är att lotteriköpet inte kan ske på kredit. Syftet med detta är att utsatta människor inte ska bli skuldsatta. I förlängningen kan en oreglerad skuld hamna hos kronofogden,

Inlämnad: 2017-09-06 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1895 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 78 kB)

Förbud mot ålfiske i Östersjön

Skriftlig fråga 2016/17:1873 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1873 Förbud mot ålfiske i Östersjön av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S För oss som bor längs med ålakusten kom det ett dråpslag från Bryssel i tisdags. EU-kommissionen föreslår ett totalförbud mot ålfiske i Östersjön från år 2018. I Östersjön har vi ett kraftigt reglerat fiske,

Inlämnad: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1873 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.