Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Statsråd

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 65
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-10-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 – 2022-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 – 2022-11-15
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2022-10-18 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-17, miljö- och jordbruksutskottet 17-19 och socialförsäkringsutskottet 19, ordförande 19-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14-17, skatteutskottet 15-16 och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Advokaten Per Malmer och civilekonomen Kerstin Malmer.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén. Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande. Ledamot, 2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté. Ledamot, Kommittén om en tydligare budgetprocess.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-17. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Samhällsorientering för asylsökande och nyanlända

Skriftlig fråga 2018/19:955 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:955 Samhällsorientering för asylsökande och nyanlända av Maria Malmer Stenergard M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Sverige har under lång tid kombinerat stor invandring med dålig integration. Jobb och kunskaper i svenska är två nycklar till fungerande integration, men den som kommer till Sverige

Inlämnad: 2019-09-04 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:955 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 105 kB)

Ändrade strandskyddsregler

Skriftlig fråga 2018/19:853 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:853 Ändrade strandskyddsregler av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Jennie Nilsson S En av Sveriges största tillgångar är närheten till vatten. För många kommuner utanför storstadsregionerna innebär närheten till hav och sjö en av de största tillgångarna för att skapa attraktiva bostäder samt gynna

Inlämnad: 2019-07-15 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:853 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 107 kB)

Verkställighet av personer som fått utvisningsbeslut efter ansökan från Säkerhetspolisen

Skriftlig fråga 2018/19:852 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:852 Verkställighet av personer som fått utvisningsbeslut efter ansökan från Säkerhetspolisen av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Säkerhetspolisen konstaterar att tillväxten i Sveriges extremistmiljöer är omfattande. Antalet individer inom de våldsbejakande

Inlämnad: 2019-07-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:852 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.