Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 297
Titel Jur.kand./Fil.kand./Kronofogde.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.malmer.stenergard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Suppleant 2015-12-10 – 2016-06-07
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 16-. Suppleant finansutskottet 14-16, civilutskottet 14- och skatteutskottet 15-16.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig gymnasieskola. Europaklass, Söderportskolan, Kristianstad, slutår 99. Fil.kand., systemvetenskap, Lunds universitet 02. Jur.kand., Lunds universitet 08.
  • Anställningar

    Technology Intelligence Officer, Tetra Pak, Research & Development AB 02-03. Biträdande jurist, Hässleholm 08. Tingsnotarie, tingsrätterna i Blekinge och Hässleholm 08-11. Kronofogde, Kronofogdemyndigheten, Kristianstad 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén (Ju 2014:17). Ledamot, Kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande (Fi 2015:06).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Kristianstad 15-. Vice ordförande, Fria Moderata Studentförbundet 06-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bensinskatten

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2014/15:764 Bensinskatten av Maria Malmer Stenergard M till Finansminister Magdalena Andersson S Före valet 2014 konstaterade finansministern, då Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson, att det är dyrt att köra bil i Sverige. Ett citat av Magdalena Andersson i DN från den 3 oktober 2013 lyder:

Inlämnad: 2015-09-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:764 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bensinskatten

Höjda skatter på bensin och diesel

Interpellation 2014/15:743 av Aron Modig (KD)

Interpellation 2014/15:743 Höjda skatter på bensin och diesel av Aron Modig KD till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valet förra året var Socialdemokraterna tydliga med att man inte avsåg att höja skatten på bensin exempelvis i Ekonomidebatten i SVT den 17 augustiEfter valet svängde emellertid partiet och driver

Inlämnad: 2015-07-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:743 av Aron Modig (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjda skatter på bensin och diesel

Handläggningstider för vapenlicens

Skriftlig fråga 2014/15:745 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2014/15:745 Handläggningstider för vapenlicens av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Anders Ygeman S I januari i år ställde jag en skriftlig fråga 2014/15:157 till statsrådet med anledning av de orimligt långa handläggningstiderna för vapenlicens, för vilka myndigheten upprepade gånger kritiserats av Justitieombudsmannen

Inlämnad: 2015-07-24 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:745 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se