Maria Nilsson (L)

Maria Nilsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 262
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maria.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Vice gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Liberalerna

    • Vice gruppledare 2019-08-12 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2019-09-26 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) 3 juni 2019 Strategin för romsk inkludering
Debatt om förslag 2018/19:AU10 8 maj 2019 Arbetsmiljö och arbetstid
Debatt om förslag 2018/19:AU9 8 maj 2019 Arbetsrätt

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa lagstiftningen vid internationell upphandling av känslig svensk infrastruktur och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3403 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

Med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. L Med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska införa demokrati som övergripande mål inom utrikespolitiken i enlighet med vad som framförs


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3402 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2004:773 om kommunalekonomisk utjämning. Motivering Sveriges kommuner förtjänar


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3383 av Mats Persson m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se