Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2020-10-30
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14- och utrikesutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vårdnadsutredningen

Interpellation 2019/20:65 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2019/20:65 Vårdnadsutredningen av Maria Stockhaus M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2006 genomfördes en reform av föräldrabalken, bland annat med målen att stärka barnperspektivet och minska antalet vårdnadstvister. Efter reformen har antalet vårdnadstvister i stället fördubblats.

Inlämnad: 2019-10-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:65 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 85 kB)

Barns idrottande och bullernivåer

Interpellation 2019/20:41 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2019/20:41 Barns idrottande och bullernivåer av Maria Stockhaus M till Statsrådet Per Bolund MP Idrottsplatsen Boovallen i Nacka utanför Stockholm har fått restriktioner gällande öppettider samt krav på uppförande av bullerplank till en kostnad av 1012 miljoner kronor. Detta efter att mark-och miljödomstolen

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-11-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:41 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 88 kB)

Utred slöjförbud i grundskolor och förskolor

Motion 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. M Utred slöjförbud i grundskolor och förskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska tillsätta en utredning av ett slöjförbud i grundskolor och förskolor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3374 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se