Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2020-10-30
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14- och utrikesutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:31 Större komplementbostadshus

Motion 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:31 Större komplementbostadshus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i plan- och bygglagen 2010:900 med ändringen att formuleringen i fråga om ett komplementbostadshus eller 25,0


Utskottsberedning: 2019/20:CU6

Motion 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3423 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Digital likvärdighet i skolan

Interpellation 2019/20:83 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2019/20:83 Digital likvärdighet i skolan av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Anna Ekström S Digitala verktyg innebär nya pedagogiska möjligheter för skolan. År 2017 beslutade regeringen om en digital strategi för skolan. SKL och Skolverket fick i uppgift att ta fram en handlingsplan baserat på

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:83 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 95 kB)

med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Motion 2019/20:3409 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3409 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över reglerna för tvångslikvidation och personligt ansvar vid kapitalbrist och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3409 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3409 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se