Marianne Carlström (S)

Marianne Carlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel hushållslärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-03-17 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Lagutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Suppleant 1995-04-20 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-06-01 – 1994-10-03
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1994-12-08 – 1998-10-20
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2006-10-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:KU21 1 juni 2006 Riksdagen i en ny tid
Debatt om förslag 2005/06:LU27 30 maj 2006 Nya vårdnadsregler
Debatt om förslag 2005/06:LU26 17 maj 2006 Lagstiftning om franchising
Debatt om förslag 2001/02:LU2 23 november 2001 Handlingsplan för konsumentpolitiken 2001–2005

Dokument:

Social ekonomi

Skriftlig fråga 2005/06:1793 av Carlström, Marianne (s)

den 12 juni Fråga 2005/06:1793 av Marianne Carlström s till näringsminister Thomas Östros s Social ekonomi Den sociala ekonomin kan ses som den tredje sektorn bredvid den offentliga och den privata sektorn i samhället. Där ryms verksamhet som bedrivs inom ideella föreningar och de traditionella folkrörelserna, men

Inlämnad: 2006-06-12 Besvarare: Thomas Östros (S)

Lagstiftning om uppehållstillstånd för traffickingoffer

Skriftlig fråga 2005/06:1780 av Carlström, Marianne (s)

den 9 juni Fråga 2005/06:1780 av Marianne Carlström s till statsrådet Barbro Holmberg s Lagstiftning om uppehållstillstånd för traffickingoffer Trafficking är en av de värsta formerna för våld mot kvinnor. Denna nutida form av slavhandel har ökat dramatiskt de senaste åren och utgör i dag ett större problem i vårt

Inlämnad: 2006-06-09 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kravet i lagen 1970:417 om marknadsdomstol m.m. på att Konsumentombudsmannen, tillika Konsumentverkets generaldirektör, skall vara jurist skall tas bort. Motivering Konsumentverket är central förvaltningsmyndighet


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v) (doc, 48 kB) Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v) (pdf, 162 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se