Marie Wilén (C)

Marie Wilén (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel fd pressekreterare
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-07-01 – 1998-10-05
    • Ledig 1996-03-11 – 1996-06-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-03-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub43 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub43 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet Inledning Utbildning är den enskilt viktigaste satsningen för att lägga grunden till en ny tillväxt i Sverige. Kunskap blir allt viktigare för deltagande i samhället


Utskottsberedning: ----------1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo81 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo81 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken Inledning Skogen har mycket stor betydelse för Sverige. Skogsindustrin är som industrigren landets största nettoexportör. År 1997 uppgick nettoexporten till 75 miljarder kronor. Skogsbranschen

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo69 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo69 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Inledning Användningen av förnybara energislag och material är grunden för en hållbar utveckling. Genom att återanvända varor och återvinna material kan kretsloppet

1998-05-29

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se