Marina Pettersson (S)

Marina Pettersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Titel Leg. sjuksköterska
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-10-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-02-17 – 1997-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1997-02-17 – 1997-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning s95010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett samlat förslag om ungdomar


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s) (doc, 67 kB) Motion 2009/10:So16 av Ylva Johansson m.fl. (s) (pdf, 204 kB)

med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn

Motion 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn s95009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om införande av nationell kvalitetscertifiering. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:SoU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. (s) (doc, 77 kB) Motion 2009/10:So14 av Ylva Johansson m.fl. (s) (pdf, 211 kB)

med anledning av prop. 2009/10:125 En ny alkohollag

Motion 2009/10:So11 av Ylva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:So11 av Ylva Johansson m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:125 En ny alkohollag s95007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillståndsplikt för folkölsförsäljning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:So11 av Ylva Johansson m.fl. (s) (doc, 82 kB) Motion 2009/10:So11 av Ylva Johansson m.fl. (s) (pdf, 224 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se