Markus Selin (S)

Markus Selin (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 52
Titel Civilingenjör/civilekonom.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.selin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ibrahim Baylan
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 10 oktober 2019 Frågestund
Frågestund 3 oktober 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:MJU13 2 maj 2019 Vattenvård
Debatt om förslag 2018/19:MJU3 14 februari 2019 Fiskeripolitik

En klimatsmart exportindustri med en svensk klimatsmart sjöfart

Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. S En klimatsmart exportindustri med en svensk klimatsmart sjöfart Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det är angeläget med en klimatsmart, effektiv och konkurrenskraftig svensk sjöfart och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2270 av Markus Selin m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Hållbar energiförsörjning

Motion 2019/20:1381 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1381 av Hanna Westerén m.fl. S Hållbar energiförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att för att nå Sveriges högt uppsatta miljö- och klimatmål fortsatt verka i enlighet med den ingångna energiöverenskommelsen och tillkännager detta


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:1381 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1381 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Gemensam Östersjöförvaltning

Motion 2019/20:1382 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1382 av Hanna Westerén m.fl. S Gemensam Östersjöförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att närmare granska behovet av en gemensam Östersjöförvaltning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Redan år 2008 rapporterade Världsnaturfonden


Utskottsberedning: MJU

Motion 2019/20:1382 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1382 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se