Markus Wiechel (SD)

Markus Wiechel (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 58
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.wiechel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-12-03 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2017-11-14
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2014-06-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –
    • Suppleant 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-16 och utrikesutskottet 16-. Suppleant justitieutskottet 13-14, civilutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 15- och socialförsäkringsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 13-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 16-.
  • Föräldrar

    Veterinären Sten Wiechel och professorn Kristina Narfström.
  • Utbildning

    Diverse studier vid Columbia Career Center (Columbia, Missouri USA) 03-05. High School Diploma från David H. Hickman High School (Columbia, Missouri USA) 03-07. Distansstudier i svenska A och B samt statsvetenskap vid Värmdö gymnasium 05-07. Studier vid socionomprogrammet, Linköpings universitet 07-08 och studier i statsvetenskap 08-09. Diverse internutbildningar (främst inom sälj, kommunikation och rekrytering) vid olika företag och föreningar 08-12. Kurs i sorgbearbetning/krishantering i Vibynäs 14.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare (sommarjobb) 03-06. Telefonförsäljare 08. Rekryterare och försäljare 08. Kundbokare och rådgivare 09. Lagerarbetare 09. Regional valorganisatör 09-10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 10-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Suppleant, Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (Europarådet) 16-. Ledamot, Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (Europarådet) 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, gruppledare, Norrköping 10-13 och ledamot 10-. Ledamot, valberedningen 10-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommanditdelägare Retvet KB 07-. Ledamot, Boråd Gripen i Norrköping 07-09. Ordförande för SD Norrköping 09-11. Ordförande för SD Östergötland 09-15. Revisorssuppleant, SDU 10-11. Ledamot, SD Mjölbys valberedning 10-12. Ledamot, SD Linköpings valberedning 10-13. Ledamot, SDU Östergötlands valberedning 11-12. Ledamot i SDU Norrköpings valberedning 11-12. Ledamot i SD Vadstenas valberedning 11-12. Ledamot i SD Motalas valberedning 11-12. Suppleant, Sverigedemokraternas partistyrelse 11-. Vice ordförande, SD Norrköping 12-13. Revisorssuppleant, SD Motala/Vadstena 12-13. Ledamot för SD Norrköpings valberedning 12-15. Ledamot för SD Åtvidabergs valberedning 13-. Ledamot, SD Motala/Vadstenas valberedning 14-15. Redaktör för SD-kuriren 14-15. Ledamot, SD Valdemarsviks valberedning 14-. Ledamot i SD Kindas valberedning 14-. Ledamot i SD Östergötlands valberedning 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja kvinnors och flickors rättigheter globalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:UU6

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om demokratiskt valda representanter från Hongkong och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 100 kB)

En samhällsförberedande skola

Motion 2019/20:3192 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3192 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson båda SD En samhällsförberedande skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökad kunskap om företagsamhet i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3192 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3192 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se