Markus Wiechel (SD)

Markus Wiechel (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 43
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.wiechel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-25 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-10-20 – 2021-11-24
    • Ordinarie 2012-12-03 – 2021-10-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-11 – 2017-11-14
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-04
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-09-17 – 2014-06-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –
    • Suppleant 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-12-02
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2022-03-18 – 2022-10-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2022-10-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot civilutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 14-16 och utrikesutskottet 16-. Suppleant justitieutskottet 13-14, civilutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 15- och socialförsäkringsutskottet 16-17. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 13-14. Suppleant Utrikesnämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 16-18 och ledamot 18-.
  • Föräldrar

    Veterinären Sten Wiechel och professor Kristina Narfström.
  • Utbildning

    High School Diploma (studentexamen) från David H. Hickman High School, Columbia, Missouri, USA 03-07 med extrakurser från Columbia Career Center 03-07 och distansstudier vid Värmdö gymnasium 05-07. Studier vid socionomprogrammet, Linköpings universitet 07-08 och studier i statsvetenskap, Linköpings universitet 09. Diverse internutbildningar (främst inom sälj, kommunikation och rekrytering) vid olika företag och föreningar 08-12 samt krishanteringskurs i Vibynäs 14.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsvaktmästare (sommarjobb) 03-06. Telefonförsäljare 08. Rekryterare och försäljare 08. Kundbokare och rådgivare 09. Lagerarbetare 09. Regional valorganisatör 09-10. Politisk sekreterare, Norrköpings kommun 10-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 13-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrköping 10-18. Gruppledare, kommunfullmäktige 10-13. Ledamot, valberedningen 10-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kommanditdelägare Retvet KB 07-. Ledamot, Boråd Gripen i Norrköping 07-09. Ordförande för SD Norrköping 09-11. Ordförande för SD Östergötland 09-15. Diverse revisorsuppdrag (lokalt och nationellt) 10-13. Diverse valberedningsuppdrag (lokalt och regionalt) 10-18. Suppleant SD:s partistyrelse 11-. Ledamot biståndsstiftelsen Hepatica 18- och Svensk-Amerikanska parlamentarikernätverket 18-. Suppleant i riksdagens interparlamentariska nätverk för mänskliga rättigheter 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stärkt trygghet i Stockholms län med särskilt fokus på kvinnor och unga

Motion 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. SD Stärkt trygghet i Stockholms län med särskilt fokus på kvinnor och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga en särskild strategi för att öka tryggheten i Stockholms län med särskilt

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:2187 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 91 kB)

Riksdagsledamöternas övernattningslägenheter

Motion 2022/23:2161 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2161 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson båda SD Riksdagsledamöternas övernattningslägenheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av reglementet kring övernattningslägenheter och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2161 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2161 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (pdf, 78 kB)

Tydligare uppgift för Riksrevisionen

Motion 2022/23:2160 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2160 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson båda SD Tydligare uppgift för Riksrevisionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ett tydliggörande av Riksrevisionens uppgift och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2160 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:2160 av Markus Wiechel och Alexander Christiansson (båda SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.