Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 3 oktober 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:MJU3 2 oktober 2019 Riksrevisionens rapport om statens vägledning av kommunal tillsyn
Interpellationsdebatt 2018/19:225 av Marléne Lund Kopparklint (M) 11 juni 2019 Vaccinationer och bioterrorberedskap
Frågestund 11 april 2019 Frågestund

Klimatpolitik för hoppfulla

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. M Klimatpolitik för hoppfulla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram beräkningskonventioner för klimatnytta och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: CU FiU MJU NU SkU TU UbU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (docx, 99 kB) Motion 2019/20:2659 av Louise Meijer m.fl. (M) (pdf, 171 kB)

Ansvarsfördelning i välfärdssystemen

Motion 2019/20:2400 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:2400 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint båda M Ansvarsfördelning i välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ansvarsfördelning i välfärdssystemen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Samhället och invånarnas


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2400 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint (båda M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2400 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint (båda M) (pdf, 91 kB)

En funktionell personlig assistans

Motion 2019/20:2399 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:2399 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint båda M En funktionell personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kortsiktiga åtgärder för den personliga assistansen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2399 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint (båda M) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:2399 av Sofia Westergren och Marléne Lund Kopparklint (båda M) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se