Marta Obminska (M)

Marta Obminska (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 86
Titel Jur.kand./exam. Projektledare
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864407
E-post marta.obminska[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-08-27 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-12-13 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2011-08-25 – 2011-12-12
    • Ledig 2011-06-07 – 2011-08-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-06-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-06-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-09-17 – 2017-06-27
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-12-03 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14 och 15-. Ledamot EU-nämnden 10-12 och civilutskottet 12-14. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 11-14 och konstitutionsutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören P. Obminski och civilingenjören J. Obminska, f. Baranowska.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskapligt program i Classe Française, Katedralskolan Uppsala 98. Projektledarexamen, Idékraft, Uppsala 00. Jur.kand., Uppsala universitet 06.
  • Anställningar

    Politisk handläggare (Europa- och socialpolitik), Moderata Riksorganisationen/Riksdagen 07-. Politiskt sakkunnig/landstingsrådssekreterare, Moderaternas kansli, Stockholms läns landsting 08-09. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen. Samordningskansliet 08. Trainee/jurist, MAQS Law Firm Advokatbyrå KB/AB, Stockholm 05 och april 06-07. Jurist, Advokatbyrån Linklaters, Warszawa, Polen 04 (feriearbete). Projektledare, Campus Venture AB 02-03 (deltid). Workshopledare, Baltic Sea Youth Forum 00. Mälardalsrådet 00 (1-2 dagar). Kampanjcoach, MUF i Stockholms län 99-00 (deltid). Medarbetare, McDonalds Forumgallerian 97-99 (deltid). Praktik som innesäljare och receptionist, TV4 Uppland 98-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Skattenämndsledamot, Skatteverket i Uppsala 02-05. Presstödsnämnden 16-. Datainspektionens insynsråd 16-. Referensgrupp till 2015 års vallagsutredning 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 06-, ersättare 02-06, ersättare, valberedningen 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen 06-10 och 14-15, ersättare 06. Ledamot, krisledningsnämnden 06-10 och 14-15. Ledamot, nämnden för vuxna med funktionshinder 03-06. Ersättare, Eriksbergs KDN 00-03. Ledamot, Uppsala Stadshus AB 06-10 och 14-15, suppleant 06. Uppsala läns landsting 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Uppsala läns förbundsstyrelse, Moderaterna 07-12. Aktion MKF. Kvalificerad utbildning för moderata kvinnor, Moderatkvinnorna 07-09. Styrelseledamot, Uppsala Katedralskolas Alumniförening 04-06. Ledamot, valberedningen, Uppsala läns förbundsstyrelse, Moderaterna 03-06. Ledamot, kretsstyrelsen i Uppsala kommun, Moderaterna 02-07. Ledningsgruppsledamot, kampanjsekreterare, organisationssekreterare och ledamot, valberedningen, Föreningen Heimdal 00-03. Ledningsgruppsledamot och informationsansvarig, Uppsala Juniorhandelskammare 01. Ledamot, kårfullmäktige, Uppsala studentkår, VT 01-HT 02, ersättare HT 99-VT 01. Ersättare, UBBO bostadsstiftelse, Uppsala studentkår, VT 01-VT 02. Styrelseledamot, Fria Studenter, VT 01-VT 02. Skattmästare, Föreningen Heimdal 00-01. Sekreterare, kårfullmäktige, Uppsala studentkår VT 00. Ledamot, Tidningsstyrelsen (ERGO), Uppsala studentkår VT 00. Ersättare, kårstyrelsen, Stockholms universitets studentkår VT 00-HT 00. Ledamot, kårfullmäktige, Stockholms universitets studentkår VT 00-HT 00. Styrelseledamot, Västra Moderater, Moderaterna 00-11. Närradioförman, Södermanland-Nerikes nation HT 99. Valnämndsledamot, Församlingsrådet. Vice sekreterare och sekreterare, ungdomsföreningen, S:t Lars församling 93-97.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bättre villkor för människor med funktionsnedsättning

Motion 2019/20:2221 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2221 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Bättre villkor för människor med funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i samband med budgetpropositionen bör redovisa resultaten av utvecklingen avseende förbättrade


Utskottsberedning: SoU

Motion 2019/20:2221 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2221 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2019/20:3312 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3312 av Karin Enström m.fl. M Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Sammanfattning Under utgiftsområde 1 Rikets styrelse finansieras den centrala statsledningen samt flera viktiga myndigheter, statsbidrag och uppdrag. För Moderaterna är ett effektivt användande av skattemedel ett kärnvärde. Alla


Utskottsberedning: 2019/20:KU1

Motion 2019/20:3312 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3312 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Motverka hybridkrigföring i form av propaganda

Motion 2019/20:2725 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2725 av Karin Enström m.fl. M Motverka hybridkrigföring i form av propaganda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över om det i yttrandefrihetsgrundlagen bör tillskapas en möjlighet att genom vanlig lag införa bestämmelser om ingripande


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:2725 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2725 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se