Martin Kinnunen (SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 145
Titel Fil.kand. nationalekonomi.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866239
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 15-. Ledamot riksbanksfullmäktige 14-16.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmen, slutår 02.
  • Anställningar

    Partiassistent, Sverigedemokraterna, Stockholm 07-09. Bygghjälpare, Tuja, Aschaffenburg i Tyskland 10. Pressansvarig, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk ungdom 05-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ny lagstiftning för elektroniska cigaretter

Skriftlig fråga 2016/17:112 av Martin Kinnunen (SD)

Fråga 2016/17:112 Ny lagstiftning för elektroniska cigaretter av Martin Kinnunen SD till Statsrådet Gabriel Wikström S Tobaksdirektivets reglering av elektroniska cigaretter har implementerats i många länder i Europa men ännu inte i Sverige. En utredning presenterades i maj som föreslog att ny lagstiftning för elektroniska

Inlämnad: 2016-10-13 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:112 av Martin Kinnunen (SD) (pdf, 67 kB)

Sanktionsmöjligheter mot riksdagsledamöter som missköter uppdraget

Skriftlig fråga 2015/16:1259 av Martin Kinnunen (SD)

Fråga 2015/16:1259 Sanktionsmöjligheter mot riksdagsledamöter som missköter uppdraget av Martin Kinnunen SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det har i medierna rapporterats om en riksdagsledamot som uppenbart missköter sitt riksdagsuppdrag. Ledamoten har inte varit på plats i Riksdagshuset under

Inlämnad: 2016-05-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1259 av Martin Kinnunen (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se