Martin Kinnunen (SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 145
Titel Fil.kand. nationalekonomi.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866239
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 15-. Ledamot riksbanksfullmäktige 14-16.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmen, slutår 02.
  • Anställningar

    Partiassistent, Sverigedemokraterna, Stockholm 07-09. Bygghjälpare, Tuja, Aschaffenburg i Tyskland 10. Pressansvarig, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk ungdom 05-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rening av dieselbilar

Interpellation 2017/18:260 av Martin Kinnunen (SD)

Interpellation 2017/18:260 Rening av dieselbilar av Martin Kinnunen SD till Miljöminister Karolina Skog MP I en intervju med Svenska Dagbladet den 1 december tydliggör miljöminister Karolina Skog att regeringen vill verka för förbud mot de allra flesta dieselbilarna i stadskärnorna. När statsministern under riksmötets

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:260 av Martin Kinnunen (SD) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rening av dieselbilar

Utsläpp från dieselbilar

Interpellation 2017/18:258 av Rickard Nordin (C)

Interpellation 2017/18:258 Utsläpp från dieselbilar av Rickard Nordin C till Miljöminister Karolina Skog MP Via Svenska Dagbladet SvD har det kommit till allmän kännedom att regeringen i september fick ett brev från EU-kommissionen där Sverige uppmanades att vidta kraftiga åtgärder för att komma till rätta med de utsläpp

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:258 av Rickard Nordin (C) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utsläpp från dieselbilar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se