Martin Kinnunen (SD)

Martin Kinnunen (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 145
Titel Fil.kand. nationalekonomi.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866239
E-post martin.kinnunen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Suppleant 2015-11-03 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-23 – 2016-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant EU-nämnden 15-. Ledamot riksbanksfullmäktige 14-16.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Skärholmen, slutår 02.
  • Anställningar

    Partiassistent, Sverigedemokraterna, Stockholm 07-09. Bygghjälpare, Tuja, Aschaffenburg i Tyskland 10. Pressansvarig, Sverigedemokraterna 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokratisk ungdom 05-07.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ändamålsenlig kemikaliepolitik

Motion 2019/20:610 av Yasmine Eriksson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:610 av Yasmine Eriksson m.fl. SD Ändamålsenlig kemikaliepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetet med reglering av kemikaliers användning måste präglas av evidensbaserad forskning, rimliga överväganden mellan för- och nackdelar


Utskottsberedning: MJU SkU 2019/20:SoU6

Motion 2019/20:610 av Yasmine Eriksson m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:610 av Yasmine Eriksson m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

En skogspolitik för skogsbruk och biologisk mångfald

Motion 2019/20:604 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:604 av Mats Nordberg m.fl. SD En skogspolitik för skogsbruk och biologisk mångfald Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att behålla och utveckla den svenska modellen för skogsbruk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: CU FöU KrU MJU SkU TU UbU

Motion 2019/20:604 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 101 kB) Motion 2019/20:604 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 150 kB)

Det svenska jordbruket

Motion 2019/20:603 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:603 av Staffan Eklöf m.fl. SD Det svenska jordbruket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samtliga berörda myndigheter ska genomföra EU-direktiv och tillämpa EU-förordningar på ett sätt som ger så goda konkurrensförutsättningar som möjligt


Utskottsberedning: CU FöU MJU NU SkU 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:603 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 92 kB) Motion 2019/20:603 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 143 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se