Mats Berglund (MP)

Mats Berglund (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 140
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.berglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Maria Ferm
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-23 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2019-01-23 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:UbU14 9 maj 2019 Forskning
Debatt om förslag 2018/19:UbU13 9 maj 2019 Högskolan
Debatt om förslag 2018/19:SfU21 7 maj 2019 Ekonomisk familjepolitik

Översyn av den etiska prövningen av djurförsök

Motion 2019/20:2857 av Elisabeth Falkhaven m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2857 av Elisabeth Falkhaven m.fl. MP Översyn av den etiska prövningen av djurförsök Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör genomföras en omfattande översyn angående hur den etiska prövningen av djurförsök fungerar och att denna översyn


Utskottsberedning: MJU

Motion 2019/20:2857 av Elisabeth Falkhaven m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2857 av Elisabeth Falkhaven m.fl. (MP) (pdf, 85 kB)

Stärkt biblioteksväsende

Motion 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund båda MP Stärkt biblioteksväsende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att få den nationella biblioteksstrategin på plats och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2898 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (pdf, 81 kB)

Podden som den nya kulturtidskriften

Motion 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund båda MP Podden som den nya kulturtidskriften Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att podcaster i hög utsträckning i dag kan fylla samma funktion som kulturtidskrifter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KrU

Motion 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:2897 av Anna Sibinska och Mats Berglund (båda MP) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se