Mats Einarsson (V)

Mats Einarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel grafisk formgivare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-26 – 2008-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-10-16 – 2007-11-30
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2005-09-14 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-02-01
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2007/08:14 Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken

Motion 2007/08:U3 av Gunilla Wahlén m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:U3 av Gunilla Wahlén m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:14 Svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i


Utskottsberedning: 2007/08:UFöU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:U3 av Gunilla Wahlén m.fl. (v) (doc, 44 kB) Motion 2007/08:U3 av Gunilla Wahlén m.fl. (v) (pdf, 169 kB)

med anledning av prop. 1999/2000:124 En ny smugglingslag m.m.

Motion 1999/2000:Ju36 av Yvonne Oscarsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju36 av Oscarsson, Yvonne v med anledning av prop. 1999/2000:124 En ny smugglingslag m.m. Vänsterpartiet ser med tillfredsställelse på det faktum att man nu sett över smugglingslagstiftningen för att bättre anpassa den till verkligheten. Därmed blir den lättare att tillämpa och lättare


Utskottsberedning: -2000/01:JuU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:40 Obeställd reklam m.m.

Motion 1999/2000:L14 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:L14 av Linderborg, Tanja v med anledning av prop. 1999/2000:40 Obeställd reklam m.m Inledning Det statliga engagemanget på det konsumentpolitiska området måste fortlöpande anpassas till de förändringar som sker i det svenska samhället och i vår omvärld. På många områden som är av betydelse


Utskottsberedning: -1999/2000:LU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.