Mats Einarsson (V)

Mats Einarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel grafisk formgivare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-26 – 2008-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-10-16 – 2007-11-30
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2005-09-14 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-02-01
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av förs. 1998/99:RFK3 Riksdagsledamöternas arvode

Motion 1998/99:K5 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:K5 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av förs. 1998/99:RFK3 Riksdagsledamöternas arvode Gösta Gunnarsson har på riksdagens uppdrag utvärderat den nuvarande ordningen för fastställande av riksdagsledamöternas arvode 1998/99:RFK3Utredaren föreslår, på grundval av en omfattande genomgång


Utskottsberedning: --1998/99:KU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Studiestödet

Motion 1998/99:Ub721 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub721 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Studiestödet Budgetpropositionen för 1999 har föregåtts av överläggningar mellan den socialdemokratiska regeringen, Vänsterpartiet och Miljöpartiet. Dessa överläggningar har resulterat i en uppgörelse som bl.a. innefattar budgetpropositionen för 1999.


Utskottsberedning: -1998/99:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Högre utbildning

Motion 1998/99:Ub454 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub454 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Högre utbildning Sammanfattning Budgetpropositionen för 1999 har föregåtts av överläggningar mellan den socialdemokratiska regeringen, Vänsterpartiet och Miljöpartiet. Överläggningarna har resulterat i en uppgörelse som bl.a. innefattar budgetpropositionen


Utskottsberedning: ----------------1998/99:AU6 1998/99:UbU1 1998/99:UbU6 1998/99:UbU7
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.