Mats Einarsson (V)

Mats Einarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel grafisk formgivare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-26 – 2008-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-10-16 – 2007-11-30
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2005-09-14 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-02-01
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:266 av Åström, Alice (v) 14 mars 2006 Integritet
Interpellationsdebatt 2002/03:59 av Einarsson, Mats (v) 6 december 2002 författningsutredning

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:145 Trängselskatt

Motion 2003/04:Sk35 av Karin Svensson Smith m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk35 av Karin Svensson Smith m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:145 Trängselskatt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av en översyn av regeringsformen i syfte att möjliggöra införande av trängselavgifter


Utskottsberedning: 2003/04:SkU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:136 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät

Motion 2003/04:Bo5 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Bo5 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:136 Ledningsrätt för elektroniska kommunikationsnät Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:136. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en samlad information till medborgarna


Utskottsberedning: 2003/04:BoU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2003/04:119 Särskilda regler under en övergångsperiod för arbetstagare från nya medlemsstater enligt anslutningsfördraget

Motion 2003/04:Sf42 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Sf42 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av skr. 2003/04:119 Särskilda regler under en övergångsperiod för arbetstagare från nya medlemsstater enligt anslutningsfördraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag på samlade generella insatser som


Utskottsberedning: 2003/04:SfU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.