Mats Einarsson (V)

Mats Einarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel grafisk formgivare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-26 – 2008-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-10-16 – 2007-11-30
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2005-09-14 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-02-01
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:149 Kvalificerad skyddsidentitet

Motion 2005/06:Ju43 av Rolf Olsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:149 Kvalificerad skyddsidentitet. Motivering I propositionen föreslås att tjänstemän inom polisen och Försvarsmaktens försvarsunderrättelseverksamhet ska kunna tilldelas en skyddsidentitet som ska kunna styrkas genom förfalskade uppgifter i identitetshandlingar


Utskottsberedning: 2005/06:JuU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju43 av Rolf Olsson m.fl. (v) (doc, 46 kB) Motion 2005/06:Ju43 av Rolf Olsson m.fl. (v) (pdf, 150 kB)

med anledning av skr. 2005/06:95 En nationell handlingsplan för de mänskliga rättigheterna 2006–2009

Motion 2005/06:K18 av Mats Einarsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om inkorporering med svensk rätt av vissa MR-konventioner. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen omedelbart skall underteckna tilläggsprotokoll 12 till den europeiska


Utskottsberedning: 2005/06:KU17 2005/06:KU19
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:K18 av Mats Einarsson m.fl. (v) (doc, 59 kB) Motion 2005/06:K18 av Mats Einarsson m.fl. (v) (pdf, 196 kB)

med anledning av prop. 2005/06:137 Ändringar i säkerhetsskyddslagen m.m.

Motion 2005/06:Ju35 av Rolf Olsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:137 Ändringar i säkerhetsskyddslagen m.m. Motivering Allmänt kan sägas att vid många typer av anställningar finns det skäl att kontrollera personers bakgrund. Utvecklingen på senare tid går dock mot att registerkontroller görs vid alltfler typer av arbeten.


Utskottsberedning: 2005/06:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju35 av Rolf Olsson m.fl. (v) (doc, 41 kB) Motion 2005/06:Ju35 av Rolf Olsson m.fl. (v) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.