Mats Einarsson (V)

Mats Einarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel grafisk formgivare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-26 – 2008-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-10-16 – 2007-11-30
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2005-09-14 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-02-01
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Postens ansvar för distribution av rasistiskt och invandrarfientligt material

Skriftlig fråga 2005/06:1316 av Einarsson, Mats (v)

den 28 mars Fråga 2005/06:1316 av Mats Einarsson v till statsrådet Ulrica Messing s Postens ansvar för distribution av rasistiskt och invandrarfientligt material I dag, måndagen den 27 mars, presenterar integrationsminister Jens Orback ett tiopunktsprogram för integration. Samma dag tvingar statliga Posten AB många

Inlämnad: 2006-03-28 Besvarare: Thomas Östros (S)

militärt våld mot demonstranter i Etiopien

Skriftlig fråga 2004/05:1886 av Einarsson, Mats (v)

den 15 juni Fråga 2004/05:1886 av Mats Einarsson v till utrikesminister Laila Freivalds om militärt våld mot demonstranter i Etiopien Den 15 maj hölls val i Etiopien. Det visade sig att regeringspartiet ERPDF, Ethiopian Peoples Revolutionary Democratic Front, lidit ett svidande nederlag. Valet var väl övervakat när

Inlämnad: 2005-06-15 Besvarare: Laila Freivalds (S)

lagring av trafikdata

Skriftlig fråga 2004/05:715 av Einarsson, Mats (v)

den 13 januari Fråga 2004/05:715 av Mats Einarsson v till justitieminister Thomas Bodström om lagring av trafikdata Enligt ett, bland annat svenskt, initiativ arbetas det just nu inom EU med att ta fram ett rambeslut om lagring av trafikdata. Frågan har väckts tidigare och varje gång har den så kallade 29-gruppen EU:s

Inlämnad: 2005-01-13 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.