Mats Einarsson (V)

Mats Einarsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel grafisk formgivare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-26 – 2008-02-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2008-02-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-10-16 – 2007-11-30
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2005-09-14 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-02-01
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

författningsutredning

Interpellation 2002/03:59 av Einarsson, Mats (v)

den 22 november Interpellation 2002/03:59 av Mats Einarsson v till statsrådet Pär Nuder om författningsutredning Den svenska författningen bygger på folksuveränitetsprincipen. Regeringsformen uttrycker detta i två centrala formuleringar: All offentlig makt utgår från folket och Riksdagen är folkets främsta företrädareBåda

Inlämnad: 2002-11-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

Världstoppmötet om hållbar utveckling

Motion 2002/03:U293 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:U293 av Gudrun Schyman m.fl. v Världstoppmötet om hållbar utveckling 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en global kemikaliepolitik. 1 Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skuldavskrivning.


Utskottsberedning: 2002/03:NU5 2002/03:UMJU1 2002/03:UU2
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

För en radikal och självständig utrikespolitik

Motion 2002/03:U249 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:U249 av Gudrun Schyman m.fl. v För en radikal och självständig utrikespolitik 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige i FN och andra internationella organisationer kraftfullt reagerar mot den fortsatta israeliska


Utskottsberedning: 2002/03:UU10 2002/03:UU8 2003/04:UU11 2003/04:UU17 2004/05:UU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.