Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU14 18 april 2012 Hälso- och sjukvårdsfrågor samt tandvårdsfrågor
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

Sanktioner mot skolor med låg kvalitet

Skriftlig fråga 2006/07:1602 av Gerdau, Mats (m)

den 31 augusti Fråga 2006/07:1602 Sanktioner mot skolor med låg kvalitet av Mats Gerdau m till statsrådet Jan Björklund fp De flesta skolor i Sverige håller hög kvalitet, men tyvärr inte alla. Alldeles för många släpper ut elever som inte har tillräckliga kunskaper och dessvärre blev det bara fler och fler under

Inlämnad: 2007-08-31 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Valfrihet för alla att välja skola

Skriftlig fråga 2006/07:1560 av Gerdau, Mats (m)

den 15 augusti Fråga 2006/07:1560 Valfrihet för alla att välja skola av Mats Gerdau m till statsrådet Jan Björklund fp Under det senaste året har medierna flera gånger rapporterat om elever som inte får gå i den skola de vill. Det handlar om elever som har olika typer av sjukdomar eller funktionshinder och där

Inlämnad: 2007-08-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Elektronisk röstning

Skriftlig fråga 2006/07:1191 av Gerdau, Mats (m)

den 16 maj Fråga 2006/07:1191 Elektronisk röstning av Mats Gerdau m till justitieminister Beatrice Ask m Valproceduren i Sverige har i princip sett likadan ut sedan den allmänna rösträtten infördes. Man lägger ned en valsedel i ett kuvert och klistrar igen. Rösträknarna bockar av de röstande, sprättar upp kuverten,

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se