Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU14 18 april 2012 Hälso- och sjukvårdsfrågor samt tandvårdsfrågor
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

Waldorflärarutbildningen

Skriftlig fråga 2007/08:1604 av Gerdau, Mats (m)

den 1 september Fråga 2007/08:1604 Waldorflärarutbildningen av Mats Gerdau m till statsrådet Lars Leijonborg fp Det är viktigt med pedagogisk mångfald i ett samhälle. Alla barn lär inte på samma sätt och olika vägar måste få prövas för att ge våra barn och ungdomar hållbara kunskaper. Friskolereformen från 90-talets

Inlämnad: 2008-09-01 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Upphandlingsregler för att främja avknoppning

Skriftlig fråga 2007/08:1348 av Gerdau, Mats (m)

den 12 juni Fråga 2007/08:1348 Upphandlingsregler för att främja avknoppning av Mats Gerdau m till statsrådet Mats Odell kd Regeringen har tydligt deklarerat att den vill främja avknoppning av skolor och annan kommunal verksamhet. Jag tycker att det är en bra ambition från regeringens sida. I ett pressmeddelande

Inlämnad: 2008-06-12 Besvarare: Mats Odell (KD)

Hanteringen av ansökningar till högskolan

Skriftlig fråga 2007/08:1334 av Gerdau, Mats (m)

den 11 juni Fråga 2007/08:1334 Hanteringen av ansökningar till högskolan av Mats Gerdau m till statsrådet Lars Leijonborg fp Antalet utländska sökande till den svenska högskolan har ökat kraftigt och uppgår nu inför höstterminen till över 20 000. Det ska jämföras med förra hösten, då 4 000 sökte från andra länder.

Inlämnad: 2008-06-11 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se