Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU14 18 april 2012 Hälso- och sjukvårdsfrågor samt tandvårdsfrågor
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

Stopp för avknoppning av skolor

Skriftlig fråga 2008/09:706 av Gerdau, Mats (m)

den 6 mars Fråga 2008/09:706 Stopp för avknoppning av skolor av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp Regeringen har tidigare deklarerat att man vill stimulera fler aktörer inom välfärdssektorn, bland annat genom att främja avknoppningar pressmeddelande den 12 oktober 2007Jag tycker att det är

Inlämnad: 2009-03-06 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Allsidighet och saklighet i skolan

Skriftlig fråga 2008/09:681 av Gerdau, Mats (m)

den 27 februari Fråga 2008/09:681 Allsidighet och saklighet i skolan av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp I december förra året lade Jörgen Mattlar vid Uppsala universitet fram en avhandling om läroböcker i svenska för invandrare. Titeln på avhandlingen är Skolbokspropaganda vilket säger

Inlämnad: 2009-02-27 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Möjlighet att omfördela platser mellan högskolor

Skriftlig fråga 2008/09:86 av Gerdau, Mats (m)

den 13 oktober Fråga 2008/09:86 Möjlighet att omfördela platser mellan högskolor av Mats Gerdau m till statsrådet Lars Leijonborg fp De flesta högskolor har många tomma platser i sina utbildningar. Sammanlagt står platser för över 1 miljard kronor tomma i år, rapporterar Högskoleverket. Förra året stod platser

Inlämnad: 2008-10-13 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se