Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU14 18 april 2012 Hälso- och sjukvårdsfrågor samt tandvårdsfrågor
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

En nationell IT-strategi i skolan

Skriftlig fråga 2009/10:676 av Gerdau, Mats (m)

den 25 mars Fråga 2009/10:676 En nationell IT-strategi i skolan av Mats Gerdau m till utbildningsminister Jan Björklund fp Samhället förändras i allt snabbare takt. Jag tycker att det är viktigt att skolan hänger med i och är en del av samhällsutvecklingen. En viktig del i förändringen handlar om att tillvarata

Inlämnad: 2010-03-25 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. m Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB)

Valfrihet för äldre

Motion 2009/10:So399 av Mats Gerdau m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So399 av Mats Gerdau m.fl. m Valfrihet för äldre m1692 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om valfrihet för äldre. Motivering Den 1 januari i år infördes lagen om valfrihetssystem LOVDet är ett utmärkt initiativ från


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So399 av Mats Gerdau m.fl. (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se