Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2019-05-15
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 17- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant civilutskottet 14-17 och försvarsutskottet 14-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Det svenska kräftfisket

Interpellation 2015/16:749 av Mats Green (M)

Interpellation 2015/16:749 Det svenska kräftfisket av Mats Green M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Onsdagen den 3 augusti 2016 införs ett nytt EU-direktiv för att stoppa invasiva arter som kan hota biologisk mångfald. Det innebär att det blir förbjudet att byta, odla, föda upp, transportera, använda och hålla 37 invasiva

Inlämnad: 2016-08-02 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:749 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska kräftfisket

Tillväxtverkets satsning på ny logotyp

Skriftlig fråga 2015/16:1299 av Mats Green (M)

Fråga 2015/16:1299 Tillväxtverkets satsning på ny logotyp av Mats Green M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Regeringen har genom Tillväxtverket kraftigt, plötsligt och trots tidigare besked medvetet försämrat förutsättningarna för näringslivsbefrämjande ideella organisationer såsom exempelvis Nyföretagarcentrum.

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1299 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB)

Tillväxtverkets försämring för näringslivsbefrämjande ideella organisationer

Skriftlig fråga 2015/16:1288 av Mats Green (M)

Fråga 2015/16:1288 Tillväxtverkets försämring för näringslivsbefrämjande ideella organisationer av Mats Green M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Regeringen har genom Tillväxtverket kraftigt, plötsligt och trots tidigare besked medvetet försämrat förutsättningarna för näringslivsbefrämjande ideella

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1288 av Mats Green (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.