Mats Nordberg (SD)

Mats Nordberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 345
Titel Konsult i skogsfrågor.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.nordberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:MJU18 13 juni 2019 Miljömålen - med sikte på framtiden
Debatt om förslag 2018/19:MJU8 6 mars 2019 Skyddet av värdefull skog
Debatt om förslag 2018/19:CU5 6 mars 2019 Hushållningen med mark- och vattenområden

med anledning av skr. 2019/20:34 Verksamheten inom Europarådets ministerkommitté m.m. under helåret 2018 och första halvåret 2019

Motion 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:34 Verksamheten inom Europarådets ministerkommitté m.m. under helåret 2018 och första halvåret 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om klagofristen vid Europadomstolen och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3433 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 100 kB)

med anledning av skr. 2019/20:25 Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under helåret 2018 och första halvåret 2019

Motion 2019/20:3429 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3429 av Björn Söder m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:25 Verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa OSSE under helåret 2018 och första halvåret 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen aktivt


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3429 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3429 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Miljöprövningarnas effektivitet

Skriftlig fråga 2019/20:406 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2019/20:406 Miljöprövningarnas effektivitet av Mats Nordberg SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Som riksdagsledamöter har vi förmånen att kunna besöka seminarier i riksdagen där representanter för olika branscher meddelar sin syn på för dem viktiga frågor. Under hösten har det bland annat hållits seminarier

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:406 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se