Mats Nordberg (SD)

Mats Nordberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 345
Titel Konsult i skogsfrågor.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.nordberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:MJU18 13 juni 2019 Miljömålen - med sikte på framtiden
Debatt om förslag 2018/19:MJU8 6 mars 2019 Skyddet av värdefull skog
Debatt om förslag 2018/19:CU5 6 mars 2019 Hushållningen med mark- och vattenområden

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja kvinnors och flickors rättigheter globalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om demokratiskt valda representanter från Hongkong och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3394 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 102 kB)

Förhindrande av nya förföljelser i norra Syrien

Skriftlig fråga 2019/20:139 av Mats Nordberg (SD)

Fråga 2019/20:139 Förhindrande av nya förföljelser i norra Syrien av Mats Nordberg SD till Utrikesminister Ann Linde S Turkiet har gått in militärt i norra och nordöstra Syrien, enligt uppgift med syftet att där etablera en zon dit i huvudsak arabiska flyktingar som nu befinner sig i Turkiet skulle kunna föras. Området

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:139 av Mats Nordberg (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se