Mats Odell (KD)

Mats Odell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-10-15 – 2013-01-01
    • Ordinarie 2010-10-06 – 2012-10-14
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-07 – 2012-02-20
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-10-03
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-05-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-02-01 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-05-07
    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-05-07
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lagföring av krigsförbrytare

Interpellation 2005/06:222 av Odell, Mats (kd)

den 26 januari Interpellation 2005/06:222 av Mats Odell kd till justitieminister Thomas Bodström s Lagföring av krigsförbrytare Den 25 januari rapporterade TV 4:s nyheter att regeringen låtit en utpekad krigsförbrytare lämna landet, trots att åklagare inlett en utredning och kontaktat regeringen i ärendet. Den

Inlämnad: 2006-01-26 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Villkoren för den ideella sektorn

Interpellation 2005/06:61 av Odell, Mats (kd)

den 24 oktober Interpellation 2005/06:61 av Mats Odell kd till finansminister Pär Nuder s Villkoren för den ideella sektorn Skatteverkets beslut att upptaxera idrottsklubben Enskede IK för de år som statsrådet Ringholm var ordförande i klubben väcker flera frågeställningar kring hur regeringen ser på villkoren för

Inlämnad: 2005-10-24 Besvarare: Pär Nuder (S)

skatterna och välfärden

Interpellation 2004/05:409 av Odell, Mats (kd)

den 21 februari Interpellation 2004/05:409 av Mats Odell kd till finansminister Pär Nuder om skatterna och välfärden Söndagen den 13 februari deltog Pär Nuder i Sveriges Televisions program Agenda. Det gjorde han med anledning av att han och några av hans regeringskolleger nu börjat tala om skattehöjningar. Det har

Inlämnad: 2005-02-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.