Mattias Karlsson (SD)

Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 151
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2014-09-29 –
    • Vice gruppledare 2012-05-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2011-11-18 – 2013-02-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-12 och arbetsmarknadsutskottet 12-14. Suppleant utbildningsutskottet 11-, arbetsmarknadsutskottet 14- och kulturutskottet 13-. Ledamot krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16. Gruppledare, Sverigedemokraterna 14- och vice gruppledare 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vi tryggar välfärden - Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2020

Motion 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Vi tryggar välfärden Sverigedemokraternas förslag till statsbudget 2020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive


Utskottsberedning: 2019/20:FiU1

Motion 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 911 kB) Motion 2019/20:2682 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 961 kB)

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 För ett


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1038 kB) Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1394 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se