Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tryggheten vid obevakade järnvägsövergångar

Skriftlig fråga 2019/20:199 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Fråga 2019/20:199 Tryggheten vid obevakade järnvägsövergångar av Mattias Karlsson i Luleå M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S För drygt två veckor sedan, söndagen den 29 september 2019, dog två människor vid en järnvägsövergång som saknade både bommar och ljussignal i Bodens kommun. För tre år sedan dog en traktorförare

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:199 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att den förslagna lagstiftningen träder i kraft den 1 januari 2021. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3385 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Förlängd tid för tömning av förarkort och digitala skrivare

Motion 2019/20:2458 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2458 av Mattias Karlsson i Luleå M Förlängd tid för tömning av förarkort och digitala skrivare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att förlänga tiden för tömning av förarkort och digitala skrivare och tillkännager detta


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2458 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2458 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se