Mattias Ottosson (S)

Mattias Ottosson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 88
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-02-27 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-10-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 14-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskrivning av lån för lärare i lands- och glesbygdsskolor

Motion 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. S Avskrivning av lån för lärare i lands- och glesbygdsskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta frågan om att möjliggöra för arbetsgivare att betala av anställdas studielån i arbetet med att förbättra


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2615 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Utbildningsstrukturen för arbeten inom vård och omsorg

Motion 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. S Utbildningsstrukturen för arbeten inom vård och omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att göra en översyn av hela utbildningsstrukturen för arbeten inom vård och omsorg och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2309 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ungdomsförbund i skolan

Motion 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. S Ungdomsförbund i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en översyn av bestämmelsen i skollagen som reglerar de politiska ungdomsförbundens och föreningar i civilsamhällets möjligheter att besöka


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2308 av Erica Nådin m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se